Deniz Tuzu Nedir, Deniz Tuzu Nerede Bulunur, Deniz Tuzu nasıl Üretilir?

Deniz Tuzu Nedir, Deniz Tuzu Nerede Bulunur, Deniz Tuzu nasıl Üretilir?

Deniz tuzu, aslında hiç de yabancı olduğumuz bir malzeme değil. Turşu kurarken kullanılan iri tuzları görmüşsünüzdür. Salamura asma yaprağında, tuzlu balıkta hep deniz tuzu kullanılır.
“Peki, deniz tuzunun, sofra tuzu denilen rafine tuzdan farkı nedir, sonuçta ikisi de tuz değil mi?”, diyeceksiniz. Aradaki fark o kadar büyük ki… Deniz tuzu hiçbir şekilde işlenmemiş, rafine edilmemiş, doğal mineral zenginliğini koruyan tuzdur. Sofra tuzu ise rafine edilmiştir, yani bütün mineral zenginliğini kaybetmiş tuzdur.
İkisinin ortak noktası, tatlarının “tuzlu” oluşudur. Fakat lezzetleri gene de farklıdır. Sofra tuzu, tuzluktan kolay aksın, topaklanmasın diye katkı maddeleriyle süslenmiştir ve bunların tadını- kokusunu hissedersiniz. Deniz tuzu ise mineral açısından çok çok zengindir, lezzeti de çok daha güzeldir. Deniz tuzu iri taneli olarak da satılıyor, dövülmüş olarak da.
Deniz tuzu mineraller açısından çok zengin
Deniz tuzu 80′e yakın minerali çok dengeli bir oranda ihtiva eder. Çünkü bu tuzun kaynağı olan deniz suyu, kanımıza benzer oranda minerallerden oluşmuştur. Bir tutam deniz tuzu birçok minerali almamızı sağlar.
deniz tuzu

deniz tuzu

Son derece değerli bir besin olan deniz tuzu, kimyasallarla, aşırı sıcaklıkta rafine edilirse yavan bir bileşim olur çıkar. Deniz tuzu rafine edildiğinde yüzde 40 sodyum ve yüzde 60 klorürden oluşan sofra tuzu elde edilir. Bazı sofra tuzlarına rafinasyon sırasında içlerinden alınmış olan iyot tekrar eklenmektedir.
Turşulara katılan ve yaprakları salamura etmek için kullanılan tuz, deniz tuzudur. Sofra tuzu ile yapılan turşular çok çabuk bozulur ve erir.
Deniz tuzu, akıcı olması veya rutubet çekmemesi için kimyasallarla işlenmiş olmadığından, tuzluktan akmaz. Sofraya getirmek isterseniz herkesin bir tutam alabileceği tabaklara koyabilirsiniz.
Deniz tuzunun başka bir faydası da, radyasyona maruz kalındığında etkili bir banyo malzemesi olması.
Deniz Tuzu Nerede Bulunur, Deniz Tuzu nasıl Üretilir?

Deniz ve okyanuslar çok büyük alanlar kaplayan tuzlu sulardan oluşur. Zira dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır.

Deniz suyu, kanallar yardımıyla tuzlalara gönderilir. Çok geniş ama sığ havuzlarda güneşin ve rüzgarın etkisiyle su buharlaşır ve tuz kalır. Deniz tuzunu toplama işlemi her yaz sonu yapılır. Deniz tuzu, işlenmemiş olduğu için mineral bakımından oldukça zengindir. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz bazı doğal mineraller de deniz tuzunun içerisinde bulunur.

Deniz tuzu ülkemizde çok yayıgın değildir. Sofralarda daha çok rafinerilerde işlenmiş yeraltından çıkartılan tuzlar kullanılır. Bu tuzlarda, milyonlarca yıl önce yeraltında bulunan tuzlu suların yok olması ile oluşmuş kaya halindeki tuzlardır.

  • deniz tuzu nerede satılır
  • denizin tuzu
  • deniz tuzu nerden bulunur
  • Deniz tuzu nerede satılır resmi nasıl
  • kaya tuzu nerde bulabiliriz

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *